Geze Akıllı Bina Teknolojileri

Akıllı Binalar – Geleceği olan ağ bağlantılı binalar.
Modern binaların kullanımı güvenli ve rahat olmalı, kontrol edilmeli ve mümkün olduğunca az enerji tüketilmelidir. Bu talepler, teknik ekipmanın otomasyonu ve akıllı ağ bağlantısı ile karşılanabilir. Bina ağı, inşaat endüstrisindeki en büyük büyüme pazarıdır.

Binalar daha güvenli, daha konforlu ve daha enerji verimli hale geliyor
Akıllı bir binayı ne oluşturur? Teknik operasyon için çok sayıda akıllı elektronik cihaz koymak gerçekten yeterli değil. Bir bina, yalnızca tüm bileşenler koordineli bir şekilde birlikte çalıştığında - tüm üreticiler arasında, merkezi olarak ve kolayca çalıştırıldığında - gerçekten akıllı hale gelir. Aslında bu tüm ürün grupları için geçerlidir: aydınlatma, ısıtma, iklimlendirme, gölgeleme, havalandırma ve güvenlik teknolojisi ile kapı ve pencere teknolojisi.

Akıllı Binalar, otomatikleştirilmiş, ağ bağlantılı bina teknolojileri sayesinde hem çevreye hem de kullanıcı davranışına dinamik olarak uyum sağlar. Bu onları daha güvenli, daha konforlu ve daha enerji verimli hale getirir.

Ağlar üzerinden iletişim
Teknik sistemler, modern elektronik ağ iletişimi yoluyla etkileşime girer. Teknik bina ekipmanı ve bina otomasyonu ile ilgili şirketlere yönelik program, müşterilere hem tescilli (üreticinin kendi) hem de açık sistemler sağlar. Açık sistemler (örn. BACnet, KNX, LON, SMI, DALI) birçok üretici tarafından desteklenir: bu nedenle bileşenleri birlikte çalışabilir ve bir sistem içinde birbirleriyle iletişim kurabilir.

Akıllı Bina nedir?
Akıllı Bina, ofis binaları, havaalanları, alışveriş merkezleri veya üretim salonları gibi fonksiyonel binaların teknik ekipmanlarının otomasyonu ve merkezi olarak işletilmesini ifade eder. Temel konular, örneğin yangın alarmı teknolojisi veya dinamik kaçış yolu planlaması yoluyla binanın güvenliği ve ayrıca işletme maliyetlerinden büyük ölçüde tasarruf sağlayan bina operasyonunun enerjik optimizasyonudur.

Elektrik endüstrisi, Akıllı Binalara halihazırda test edilmiş ve yeni binalarda yaygın olan çok sayıda yenilikçi ürün ve çözüm sağlar. Özellikle enerji verimliliği alanı şimdiden büyük bir başarı elde etti: Bir ofis binasındaki enerji tüketimi artık otomasyon yoluyla %30a kadar azaltılabiliyor. (Kaynak: ZVEI, Zentralverband Elektrotechnik- und Elektronikindustrie eV, Frankfurt, 2018)

Kapılar ve pencereler de rol oynar
Kapılar ve pencereler artık çok işlevli, akıllı ve ağ bağlantılı. Çünkü pek çok farklı işlevi yerine getirmeleri gerekiyor: erişilebilirliği sağlama, doğal havalandırma sağlama ve hırsızları engelleme. Ayrıca yangın veya panik durumunda kaçış ve kurtarma yolları açmalı, aynı zamanda kontrollü erişime izin vermeli, duman ve ısı tahliyesini sağlamalı ve yangına karşı koruma sağlamalıdır.

GEZE, GEZE ürünlerinin ağ çözümlerine entegrasyonu için KNX ve BACnet arabirim modüllerinin yanı sıra bir bina otomasyon sistemi sunmaktadır. Kapı, pencere ve güvenlik teknolojisi alanlarındaki otomatik GEZE ürünlerinin hassas bir şekilde izlenmesine ve güvenilir bir şekilde çalıştırılmasına olanak tanır. Bu, ürünlerin eksiksiz akıllılığının bina ağına entegre edilmesini sağlar: örneğin, sıcaklık sensörleri ve ısıtma sistemleri ile birlikte bir kapının açılma genişliğinin ayarlanması veya dış sıcaklığa bağlı olarak bir pencerenin açılıp kapanması.

GEZE IQ box KNX – Doğal havalandırma uzmanı
GEZE IQ box KNX arayüz modülü, küçük binalarda doğal havalandırma için esnek çözümler uygulamak için özellikle uygundur. IQ box KNX, GEZE IQ pencere sürücü serisinin pencere sürücülerinin KNX bina sistemlerine doğrudan entegrasyonunu sağlar. Bu, basma düğmeleri ve sensörler gibi diğer KNX özellikli bileşenlerle diyaloğu kolaylaştırır. IQ box KNXin kurulumu kolaydır, bina kullanımına esnek bir şekilde uyarlanabilir ve tüm KNX ürün dünyasıyla birleştirilebilir.

Örneğin okullarda GEZE IQ box KNX ile bina otomasyonu, kontrollü, otomatik havalandırma yoluyla daha iyi hava kalitesi ve enerji verimliliği sağlar. Ders sırasında havanın bozulması durumunda camlar otomatik olarak açılır (ve tekrar kapanır). Yazın gece yapılan ters soğutma, sabahları sınıfların serin olmasını sağlar. Bir sensör iç ve dış sıcaklığı ölçer ve geceleri dış hava sıcaklığı daha düşük olduğunda camları açar ve sıcaklığa ulaşıldığında otomatik olarak tekrar kapatır.

GEZE IQ kutusu KNX ürün özellikleri
pencereleri istenen herhangi bir konuma açın (% olarak)
herhangi bir otomatikleştirilmiş pencereden güvenilir durum raporu (pencere açık/kapalı/açılma yüzdesi veya örneğin arızalar gibi sürücü durumu)
entegre havalandırma fonksiyonları, IQ box KNXi küçük bir havalandırma merkezine dönüştürür (süreli havalandırma, aralıklı havalandırma, yağmur veya rüzgar alarmı durumunda otomatik kapanma ve kilitleme, aktif klima ile)
basmalı düğmeler ve sensörler gibi diğer KNX özellikli bileşenlerle diyalog

GEZE BACnet arayüz modülü IO 420
GEZE IO 420 arayüz modülü ile GEZE, kapı sistemleri, acil çıkış koruması, pencere teknolojisi ve RWA (duman ve ısı tahliyesi) ve ayrıca binalarda güvenlik teknolojisi alanlarındaki ürünleri birbirine bağlar. Akıllı modül, BACnet ile ağ çözümlerine hızlı, basit ve standartlaştırılmış entegrasyon için uygundur. IO 420, bina yönetim sistemi aracılığıyla tüm otomatik kapı sistemlerinin merkezi olarak görselleştirilmesini ve kontrolünü sağlar.

Çok işlevli kapı sistemleri için BACnet çözümleri: Gündüzleri engelsiz otomatik kapı – geceleri güvenli bir acil çıkış. TZ 320 kapı kontrol ünitesi, Powerturn iki yana açılır kapı sürücüsü gibi otomatik ürünleri kontrol eder ve izler ve IO 420 arayüz modülü aracılığıyla bina yönetim sistemine entegrasyon sağlar, böylece kapı sisteminin BACnet aracılığıyla merkezi olarak kontrol edilmesini sağlar. Gerekirse, hızlı bir şekilde farklı bir çalışma modu ayarlanabilir ve olası arıza raporlarının alınması da dahil olmak üzere kapı uzaktan izlenebilir.

GEZE arayüz modülü IO 420 ürün özellikleri
Yeni GEZE IO 420 arabirim modülü, otomatik kapı sistemleri, pencere teknolojisi ve RWA (duman ve ısı tahliyesi) alanlarındaki GEZE ürünlerinin yanı sıra güvenlik teknolojisinin BACnet iletişim standardı aracılığıyla binalara entegre edilmesini sağlar.

GEZE Kokpit bina otomasyon sistemi
GEZE Cockpit, akıllı kapı, pencere ve güvenlik teknolojisi için ilk bina otomasyon sistemi ile bina otomasyonundaki boşluğu kapatıyor. Bağımsız bir bina otomasyon sistemi (bağımsız çözüm) olarak kullanılabilir veya üst düzey bir bina yönetim sistemine entegre edilebilir. GEZE Cockpit ile sürücü teknolojisi veya güvenlik sistemleri arasındaki veri alışverişi, IO 420 arayüz modülü üzerinden gerçekleşir. GEZE Kokpit, kapsamlı görselleştirme, kontrol ve izleme sağlar ve tüm olayları ve faaliyetleri görüntüler (VISU) ve izler (VISU+).

Menu