Samm Fotas Fiber Optik Çevre Güvenlik Sistemleri
Ürün satın almak veya Teknik Destek ve Kurulum hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 
Fiber Optik Dağıtık Akustik Algılama Sistemi
FOTAS, optik fiberin uzunluğu boyunca akustik parametreleri ölçmek için kullanılan yapay zekaya sahip bir optoelektronik sistemdir. Fiberin tüm uzunluğu boyunca sürekli bir akustik profilinin oluşturulmasına ve sınıflandırılmasına yardımcı olur. Veri tabanlı analiz için çeşitli uygulamalarda kritik veriler sağlar ve zorlu çalışma koşullarında birden çok noktada fiziksel parametre algılamayı izlemek için uygun maliyetli bir seçenek olarak hizmet eder. Elektromanyetik girişime karşı bağışıklıdır ve zorlu ortamlarda çalışırken güvenilirliğin yanı sıra uzun mesafelerde yüksek algılama doğruluğu sağlar.
 
Dağıtılmış Akustik Algılama ( DAS ), akustik sinyalleri algılayabilen bir teknoloji türüdür. Ses dalgaları, akustik dalgaların en yaygın örneğidir. Bu dalgalar kuvvet alanları nedeniyle oluşur. Akustik dalgalar sonuçta basınç dalgalarıdır. Malzemelerden geçen kuvvet, basınç yer değiştirmelerine neden olur. Bu yer değiştirme olaylarını akustik dalgalar olarak adlandırıyoruz.
Tek nokta sensörleri, sinyalleri yalnızca bir yerden alan algılama cihazlarıdır. İğne ucu gibi tek bir algılama noktası vardır. Aksine dağıtılmış sensörlerde bu sensörler veya sensör benzeri yapılar süreklidir. Birçok tek sensör gibi değil, sürekli bir sensör gibi. FOTAS, Dağıtılmış Akustik Algılama için fiber optik kablolar kullanır. DAS sistemleri çoğu zaman fiber optik kablolar kullanır. Işık dalgaları, akustik dalgalardan etkilenen fiber optik kabloya yayılır. Etkilenen bu ışıklar, Optik Zaman Alanı Reflektometrisi ( OTDR ) gibi cihazlar tarafından tespit edilebilir .
Dağıtılmış Akustik Algılama teknolojisi, hedeflenen sınırlar boyunca uzanan fiber optik kablolar aracılığıyla gerçek zamanlı kontrol ve ölçüm yapabilen optoelektronik ürünleri içeren bir sistemi ifade eder. FOTAS teknolojisini anlamanın en temel yolu kendinizi bir koşu bandında hayal etmektir. Bir koşu bandının yönünün tersine hareket ettiğinizde ses dalgalarının etrafa yayılacağı varsayılmaktadır. Oradan belirli bir mesafede bulunanlar, aynı odada olmasalar bile gerçek zamanlı izleme yoluyla koşu bandında birinin olduğunu anlayabilirler.
 
Yukarıda belirtilen süreç boyunca, akustik sinyaller, fiber kablonun her noktasında Dağıtılmış Akustik Sensörler tarafından ölçülür. Sabit nokta belirlemede ölçüm yapan sensörlerin aksine DAS sisteminde sensör olarak fiber kablo kullanılmaktadır. Yani dağıtık akustik sensör sistemi fiber kabloyu mikrofona çeviriyor.
 
SF-10 - Model 10 kilometreye kadar yol kat ediyor. SF-10 sorgulama için tek bir kanala sahiptir. Çevrenin 10 kilometresine kadar uygun fiyatlı bir model. FOTASın en temel ve dolayısıyla en güvenilir modeli.
DF-30 - DF-30u diğer modellerden farklı kılan benzersiz bir özelliği vardır. Sorgulama için iki optik fiber kullanmalarını ve kesik bir esnekliğe dönüşmelerini sağlayan çift kanala sahiptir.
SL-50 - Çok uzun süreli uygulamalar için 50 kilometrelik model. Çoğunlukla Boru hattı güvenliği için kullanılır. Uzun izinsiz giriş algılama menzili nedeniyle boru hatları, otoyollar, demiryolları vb. için kullanılır.
Menu