En Son Eklenenler

Ip / Network Kamera Nedir ?

İnternet protokol kamerası veya ip kamera, üzerinde bulunan sensörler aracılığıyla kontrol verilerini alan ve bir ip ağı aracılığıyla görüntü verilerini gönderen bir tür dijital video kameradır. Genellikle gözetim için kullanılır. Görüntü almak için analog kapalı devre televizyon (CCTV) kameralarının aksine, yerel kayıt cihazı olması gerekmez, yalnızca yerel bir alan ağı yeterlidir. Çoğu ip kamera web kamerasıdır, ancak ip kamera veya netcam terimi genellikle yalnızca bir ağ bağlantısı üzerinden doğrudan erişilebilenler için geçerlidir.

Kullanım alanına bağlı olarak ip kameralar, kayıt, video ve alarm yönetimini gerçekleştirmek için merkezi ağ video kaydedicisi (NVR) üzerinden çalışır. Diğer bir çözümde de, kamera herhangi bir yerel veya uzak depolama ortamına doğrudan kayıt yapabildiğinden, NVR’ye ihtiyaç duymadan merkezi olmayan bir şekilde çalışabilir. İlk ip kamera, 1996 yılında Axis Communications tarafından icat edilmiştir.En büyük IP Kamera üreticileri Hikvision Digital Technology (Çin), Axis Communications (İsveç) ve Dahua’dır (Çin)  

Ip video gözetim standardizasyon sorunlarını ele almak için 2008’de iki endüstri grubu kuruldu. Bunlar, Açık Ağ Video Arayüzü Forumu ( ONVIF ) ve Fiziksel Güvenlik Birlikte Çalışabilirlik Birliği (PSIA)’dir. PSIA, Honeywell , GE Security ve Cisco dahil olmak üzere 20 üye şirket tarafından kurulmuştur. ONVIF, Axis Communications , Bosch ve Sony tarafından kuruldu. Her grubun artık çok sayıda ek üyesi vardır, bu nedenle aynı standartta çalışan kameralar ve kayıt donanımı birbiriyle uyumludur. 

Ip Kameralar Nerelerde ve Ne Amaçla Kullanılır ?

Ip kameralar hem kurumsal hem de tüketici kullanımı için geliştirilmiştir. Ev güvenliği için kullanılan tüketici ip kameraları, genellikle canlı videoyu bir kullanıcının cihazındaki bir yardımcı uygulamaya gönderir. Genellikle internete Wi-Fi veya Ethernet kablosu ile bağlanırlar.Tüketici Ip Kameralarının aksine, Kurumsal Ip Kameralar genellikle daha yüksek video çözünürlüğü, video analitiği sunar ve çoğunlukla HTTP ve gerçek zamanlı akış protokolü RTSP aracılığıyla erişilir.

Tüketici düzeyindeki ev güvenlik kameralarının sahip olduğu en popüler yeteneklerden biri, çekimlerini bir mobil uygulama aracılığıyla izlemektir . Birçok kamera, geniş açılı lens , düşük ışık veya gece görüşü özellikleri ve hareket algılama gibi özellikler sunar . Çoğu, hareket algılandığında olduğu gibi bir uygulama aracılığıyla bildirim göndermek için geliştirilmiştir. Video klipler, mikro SD Kart gibi yerel bir cihazda veya bir bulut hizmeti aracılığıyla saklanabilir .

Ev güvenlik sistemlerinin pazar büyüklüğü 2021’de 12,5 milyar dolara ulaştı . 2011 ve 2021 yılları arasında yıllık bileşik büyüme oranı % 47,3’e ulaştı.Özellikle hırsızlık ve hırsızlık olmak üzere yüksek suç oranlarından muzdarip ülkelerdeki insanlar, bu sistemleri çeşitli amaçlarla kullanmaya hızla başlamaktadır.

Ip Kamera Modelleri Nelerdir ?

İşlevlerine bağlı olarak, Ip Kameralar genellikle sabit, değişken odaklı veya pan-tilt-zoom (PTZ kamera) olarak sınıflandırılır. Sabit kameralar görüntü üzerinde hareketsiz bir perspektife sahipken, değişken odaklı kameralar görüntünün yakınlaştırmasını uzaktan ayarlama yeteneğine sahiptir. Ayrıca PTZ kameralar, kamera montajını herhangi bir yöne uzaktan yönlendirme özelliğine sahiptir. Bu, hareketi izlemek veya izleme alanını manuel olarak ayarlamak için kullanılabilir. IP Kameralar, iç veya dış mekan kullanımı için tasarlanabilir. Dış mekan kameraları, dış mekan koşullarına dayanabilmeleri için genellikle IP65 / IP66 / IP67 olarak derecelendirilir. Ip Kameralar, çok sensörlü kameralar, panoramik kameralar ve termal görüntüleme kameraları gibi çeşitli dijital görüntüleme teknolojileri de sunmaktadır .

Ip Kamera Sistemlerinde Kayıt Süresi Nedir ve Nasıl İzlenir ?  

Bazı kamera üreticileri, kullanıcıların yinelenen abonelik ücretleri ödeyerek en son video klipleri uzaktan izleyip indirebilecekleri bulut abonelikleri sunar. Bulut abonelik planları genellikle birkaç günlük döngüsel depolama ile birlikte gelir ve bu sürenin ötesinde videoların üzerine yazılır.Bazı kameralarda, kullanıcıların videoları yerel olarak depolayabilmeleri için bir mikro SD kart yuvası bulunur. Çoğu Ip Kamera, depolama ortamı dolduğunda eski videonun üzerine yazmak üzere programlanabilir. Kameradaki videoya erişim normalde cihaza doğrudan bir ağ bağlantısı üzerinden yapılabilir. Profosyonel kullanılan sistemlerde bu durum biraz daha farklıdır. İstenilen kayıt sürelerine göre yeterli disk kapasiteli cihazlar tercih edilerek istenilen sürelerde geriye dönük kayıt izleme yapılabilmektedir. 

Ip Kamera Sistemlerinin Faydaları Nelerdir ?

Önceki nesil kameralar analog video sinyallerini iletiyordu. Ip kameralar, TCP/IP protokolünün iletim ve güvenlik özelliklerini kullanarak görüntüleri dijital olarak göndermektedir ve avantajları şu maddelerden oluşur;

  • Tek bir ağ kablosu aracılığıyla iki yönlü ses, kullanıcıların görüntüyü izlerken sesleri dinlemelerine ve konuşmalarını sağlamaktadır
  • Wi-Fi veya kablosuz ağ kullanımı
  • VCA ( Akıllı Video Analiz ) görüntüleri analiz eden video analizleri ile yapay zeka teknolojisinden faydalanılır
  • WPA veya WPA2 , TKIP veya AES gibi şifreleme ve kimlik doğrulama yöntemleriyle güvenli veri iletimi
  • Kullanıcıların yeterli erişim ayrıcalıklarına sahip herhangi bir cihazdan canlı videoyu izlemesine olanak tanıyan uzaktan erişilebilirlik 
  • Ethernet kablosu üzerinden güç sağlamak ve özel bir güç kaynağı olmadan çalışmak için Ethernet Üzerinden Güç (PoE)
  • Daha iyi görüntü çözünürlüğü, tipik olarak bir analog kameranın çözünürlüğünün dört katı.

 

Ip Kameralarda Siber Saldırı ve Korunma Yolları Nelerdir ?

Ip kameralar, özel bir ağ veya intranet yerine genel internet üzerinden izlenilmek istenirse , CCTV cihazları potansiyel olarak bilgisayar korsanları da dahil olmak üzere daha geniş bir kitleye açık hale gelir . Kötü niyetli kişiler, güvenlik önlemlerini devre dışı bırakmak, manipüle etmek veya gözlemlemek için özel CCTV sistemlerine erişebilir ve ayrıca bağlı olduğu özel ağa daha fazla erişim elde edebilir. Bu risk , cihaza erişimi kısıtlamak için tasarlanmış Güvenlik Duvarı kuralları aracılığıyla ağın güvenliğinin sağlanması ve Siber Güvenlik yazılımları engellenebilinir.

2012 yılında ABD’de bir markaya ait ev güvenlik kameralarının bazı modellerindeki bir güvenlik açığından yararlanarak binlerce ip kamera hackledi. 2014 yılında, bir sitenin dünya çapında varsayılan kullanıcı adlarını ve şifrelerini kullanan ve bu nedenle korumasız olan güvenlik kameralarıyla 73.011 konumu indekslediği öğrenildi. Shodan.com gibi siteler, ip kameralar için yaygın olarak kullanılan açık bağlantı noktalarını ve hizmetleri otomatik olarak algılamak ve kataloglamak için konut ve ticari ip bloklarını sürekli olarak taramaktadır.

 

 

Menu